Patrycja Piekutowska

skrzypaczka

Pierwsza Polka z muzycznym Oscarem – nagroda płytowa MIDEM Classic Award przyznawana w Cannes, którą zdobyła w kategorii muzyki współczesnej za płytę „Capriccio”z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek w Europie. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Od 11 lat wykonuje recital składający się z kompletu dzieł na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego, który zaprezentowała już w blisko 20 krajach. Autorski projekt Patrycji Piekutowskiej – recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego” podbija serca melomanów na całym świecie.

Artystka gra na skrzypcach Paolo Castello z 1766 roku. Zagrała ponad 900 koncertów w 36 krajach świata w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce. Występowała w tak prestiżowych salach koncertowych jak m.in.: Teatro Colón, w Buenos Aires, Sala São Paulo oraz Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także m.in. w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Belgradzie i wielu innych.